Prognostika

Ελλάς Σύρου - Μάρκο: προγνωστικά και ανάλυση του αγώνα

Ελλάδα Κύπελλο Ελλάδας · Ελλάδα · 24 Αυγούστου 2026
Ελλάς Σύρου λογότυποΕλλάς Σύρου
εναντίον
24.08.2026 17:30
Μάρκο λογότυποΜάρκο

💡 Ανάλυση αγώνα Ελλάς Σύρου - Μάρκο

Συντάκτης: Θανάσης Χριστοδούλου — Ειδικός ποδοσφαίρου σε Liga I, Liga MX, MLS Next Pro, Premier League, Primera B

Στις 24 Αυγούστου, η Ελλάς Σύρου υποδέχεται τον Μάρκο σε μια αναμέτρηση όπου και οι δύο ομάδες παρουσιάζονται σε καλή φόρμα το τελευταίο διάστημα. Οι μπουκμέικερ δίνουν ελαφρύ προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο τα πρόσφατα παιχνίδια των αντιπάλων χαρακτηρίζονται από προσεκτικό ποδόσφαιρο και χαμηλό σκορ.

Ελλάς Σύρου

Η γηπεδούχος ομάδα μετρά τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα στα πέντε τελευταία ματς. Το σημαντικότερο στοιχείο είναι ότι σπάνια δέχεται βαριά ήττα: σε αυτό το διάστημα έχει παραχωρήσει μόλις δύο γκολ, ενώ τρεις φορές κράτησε ανέπαφη την εστία της. Συγκεκριμένα, επικράτησε με 1-0 του Παναργειακού, με 2-0 της Ηλιούπολης και με 1-0 του Κισσαμικού. Η μοναδική ήττα ήρθε εκτός έδρας από το Αιγάλεω (1-2), αλλά και εκεί η διαφορά ήταν οριακή. Εντός έδρας η Ελλάς Σύρου διατηρεί εξίσου χαμηλό τέμπο: 0-0 με την Καλλιθέα και 1-0 με τον Κισσαμικό. Κατά μέσο όρο, η ομάδα σκοράρει 1,0 γκολ και δέχεται 0,4 ανά αγώνα, με τα αποτελέσματά της να βασίζονται στην αμυντική πειθαρχία και στην ικανότητα να κλειδώνει τα ματς με λίγες ευκαιρίες.

Μάρκο

Στο ίδιο διάστημα, ο Μάρκο έχει δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Ούτε αυτή η ομάδα δείχνει διάθεση για ανοιχτό ποδόσφαιρο: 0-0 εντός με την Καλαμάτα, 1-1 εκτός με τη Νίκη Βόλου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έχουν και κάποιες εντυπωσιακές επιδόσεις στην επίθεση, όπως το 3-0 εκτός έδρας επί του Ολυμπιακού Β' και το 2-1 εντός με τον Πανιώνιο. Το αδύναμο σημείο τους φάνηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Καλαμάτα (0-2): όταν ο αντίπαλος παίρνει προβάδισμα και ελέγχει τον ρυθμό, ο Μάρκο δυσκολεύεται να αντιδράσει. Μέσος όρος στα πέντε τελευταία: 1,2 γκολ υπέρ και 0,8 κατά. Η επίθεση είναι ελαφρώς πιο παραγωγική από αυτήν της Ελλάς Σύρου, αλλά η σταθερότητα των αποτελεσμάτων εξασφαλίζεται με τον ίδιο τρόπο – έλεγχος του σκορ και αποφυγή συναρπαστικών αναμετρήσεων.

Στατιστικά και τάσεις

Ο μέσος όρος τερμάτων στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ελλάς Σύρου είναι 1,4, με αποτελέσματα όπως 1-0, 0-0, 2-0, 1-2, 1-0. Σε τέσσερις από αυτές τις περιπτώσεις σημειώθηκαν το πολύ δύο γκολ. Στον Μάρκο, ο μέσος όρος είναι υψηλότερος (2,0), αλλά και πάλι τα μισά ματς έκλεισαν με λίγα γκολ (1-1 και 0-0). Στις δύο τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ο Μάρκο δεν ηττήθηκε: νίκη 2-0 και ισοπαλία 1-1, με μέσο όρο τερμάτων 2,0. Όλα αυτά συνηγορούν σε ένα σφιχτό παιχνίδι, όπου το λάθος θα είναι καθοριστικό.

Πρόβλεψη

Με βάση την τρέχουσα κατάσταση, η Ελλάς Σύρου μοιάζει να αισθάνεται πιο άνετα παίζοντας με βάση την αμυντική ασφάλεια: σπάνια δέχεται γκολ και συχνά φτάνει σε οριακές νίκες. Ο Μάρκο, από την πλευρά του, δεν επιδιώκει να μετατρέψει τα παιχνίδια σε ανταλλαγή επιθέσεων, αν και έχει μεγαλύτερη ποικιλία στα σκορ (συμπεριλαμβανομένης της ευρείας νίκης 3-0). Υπό αυτές τις συνθήκες, λογικό είναι να περιμένουμε ένα κλειστό ματς με μεγάλες περιόδους χωρίς γκολ και ένα καθοριστικό επεισόδιο στο δεύτερο ημίχρονο. Η πρόβλεψή μας είναι κανένα από τα δύο γκολ – όχι (No Goal) με απόδοση 1.73.

Θανάσης Χριστοδούλου
Θανάσης Χριστοδούλου
Ειδικός ποδοσφαίρου σε Liga I, Liga MX, MLS Next Pro, Premier League, Primera B

Ο Θανάσης Χριστοδούλου είναι ποδοσφαιρικός ειδικός με εξειδίκευση σε πέντε διαφορετικά πρωταθλήματα: Liga I, Liga MX, MLS Next Pro, Premier League και Primera B. Με πολυετή εμπειρία, αναλύει τη φόρμα, τις συνθέσεις, τα στατιστικά σουτ και τις προπονητικές αποφάσεις. Η μεθοδολογία του περιλαμβάνει προσεκτική μελέτη του ημερολογίου και των τάσεων για αντικειμενικές προβλέψεις.

Όλα τα άρθρα του συντάκτη →

Η πρόβλεψη της σύνταξης έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί συγκεκριμένη σύσταση για στοίχημα. Κάθε χρήστης οφείλει να κάνει τη δική του ανάλυση πριν αποφασίσει να ποντάρει.

Αποδόσεις για τον αγώνα Ελλάς Σύρου - Μάρκο

Αποτέλεσμα (1X2)

X4,3114,7521,26

Διπλή ευκαιρία

1X3,35X21,01121,16

Και οι δύο σκοράρουν

Όχι1,27Ναι3,2

Over

11,121,6333,0546,31.51,382.52,153.53,7

Under

15,122,0331,2941,061.52,632.51,613.51,2

Χάντικαπ 1

12,5621,4231,091.51,822.51,283.51,07

Χάντικαπ 2

-11,4-22,49-35,25-1.51,86-2.53,08-3.55,9

Ακριβές σκορ

0:06,80:13,90:23,950:35,80:4110:5281:0191:18,81:29,61:3151:4292:1502:245

Πρόκριση

16,5521,06

Προγνωστικά για τον αγώνα Ελλάς Σύρου - Μάρκο

T true.sniper Και οι δύο σκοράρουν — Ναιαπ. 3,00 Σε εξέλιξη
ΔΑ Δήμος Αναγνώστου Και οι δύο σκοράρουν — Ναιαπ. 3,20 Σε εξέλιξη

Στο Κύπελλο Ελλάδας, η αναμέτρηση Ελλάς Σύρου – Μάρκο έχει όλα τα χαρακτηριστικά για να δούμε γκολ και από τις δύο ομάδες. Η διάθεση για μάχη θα είναι έντονη, και η προσπάθεια που θα καταβάλουν οι παίκτες θα οδηγήσει σε σκοράρισμα εκατέρωθεν. Το «και οι δύο σκοράρουν» με απόδοση 3.20 είναι το στοίχημα που επιλέγω, βασισμένος στην αγωνιστική θέληση που θα βγάλουν στο γήπεδο.

Αφίσα αγώνα

Ελλάς Σύρου - Μάρκο — αποδόσεις

❓ Συχνές ερωτήσεις

Πότε και πού διεξάγεται ο αγώνας Ελλάς Σύρου - Μάρκο;

Ο αγώνας για το Κύπελλο Ελλάδας θα διεξαχθεί στις 24 Αυγούστου 2026, στις 17:30.

Ποια ομάδα είναι το φαβορί σύμφωνα με την ανάλυση;

Οι μπουκμέικερ δίνουν ελαφρύ προβάδισμα στους φιλοξενούμενους του Μάρκο.

Ποια είναι η φόρμα της Ελλάς Σύρου στα τελευταία πέντε ματς;

Η Ελλάς Σύρου έχει τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, με μέσο όρο 1,0 γκολ υπέρ και 0,4 κατά, βασιζόμενη στην αμυντική πειθαρχία.

Ποια είναι η φόρμα του Μάρκο;

Ο Μάρκο έχει δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα, με μέσο όρο 1,2 γκολ υπέρ και 0,8 κατά, αλλά με μεγαλύτερη ποικιλία σκορ.

Ποια είναι η πρόβλεψη του άρθρου για το ματς;

Η πρόβλεψη είναι ότι δεν θα σκοράρουν και οι δύο ομάδες (No Goal), με απόδοση 1.73.

Ποια είναι η βασική στοιχηματική πρόβλεψη που αναφέρεται στα δεδομένα;

Στα δεδομένα αναφέρεται η πρόβλεψη «Και οι δύο σκοράρουν — Ναι» με απόδοση 3.00.